top of page

Põlemisest läbipõlemiseni

Updated: Sep 14, 2022


Kõrvalt vaadates võib tunduda teiste elu alati päikeselisem ja pilvitum, seda enam, et sotsiaalmeedias nähakse ainult seda piiratud osa, mida lastakse sul vaadata.

Nii on ka minu juurde astunud kliente, kes on suurest imestusest käsi kokku löönud ja küsinud: “Ilona, sina ja väsinud? No millest ometi? Sul on ju kõik lihtne ja olemas.”


Pildistas Vivian AinsaluSarnaselt nagu ilu on vaataja silmades, on seda ka lihtsus.


Oma tutvusringkonnas ei tea ma ühtegi väike- ega suurettevõtjat, kes puhates ja mitte midagi tehes omaks realiseerimisvõimelisi lennukaid tuleviku perspektiive. Iga edu ja kordamineku taga on enne viljade noppimist töö.

Hingetee võib olla voolav, sujuv ja takistustevaba küll, kuid see ei tähenda, et sealt puuduks kibemagus pingutuse maik. Vahe on lihtsalt selles, et kui sa tead, et täidad enda ja mitte kellegi teise unistusi, siis täitud sa nauditava, kuid ka vahel ennast unustava pühendumusega, mis halvimal juhul võib lõppeda fanaatilisuse ja läbipõlemisega. Viimane juhtus minuga.Haigus võttis eluenergia ja viis juuksed peast


Töötasin üle, põlesin läbi, jäin haigeks, aga oma keha kuulda ei võtnud, mille tagajärjel jäin kohe väga-väga haigeks, et mind toimetati kiirabiga haiglasse tilgutite alla. Ei, mul polnud koroonat, grippi ega muud taolist. Tõttöelda olin arstidele paras pähkel, sest vereanalüüsid olid korras, kompuutertomograafia midagi ei näidanud, keha kusagilt ei valutanud. Lihtsalt palavik oli 41 kraadi, millest hõljusin pisut pilvedel. Hiljem siiski sain diagnoosi, mis õnneks päädis ehmatusega.


Veetsin üle nädala haiglas tilgutite all, kus voolas otse veeni kolm korda päevas kangeid antibiootikume, millest keha sai nii suure šoki, et mõni kuu hiljem suurem osa mu pikki juukseid mõne nädalaga välja langes.


Jagades oma kogemust Stuudios sain taas kuulda imestavaid kommentaare: “Ilona, sina ja haige? See pole võimalik, sa elad ja toitud nii tervislikult.”

Tervislikud eluviisid või mitte, kuid loo moraal seisneb selles, et samamoodi nagu trenn ilma tervisliku toitumiseta ei muuda kedagi saledaks, ei garanteeri tervislik toitumine veel head tervist kui inimene oma käitumismustrite, emotsioonide ja sisemaailmaga muudatusi ette ei võta.


Kui haigus sind jalust maha niidab, siis annab ta sulle märku, et on tagumine aeg oma harjumustes, sisemaailmas ja käitumismustrites midagi kardinaalselt muuta. Mina sain aru, mis see on ja hakkasin taipamise hetkest peale taastuma.


Juuste massiline väljalangemine kõneleb eluenergia raiskamisest, kaotamisest, enese ära andmisest valesse kohta. Kui aga palju uusi juukseid samaaegselt kasvab asemele tähendab see, et eluenergia vahetub, mil vana asendub uuega. Sa oled andnud endale uue võimaluse parandusteks ja muutusteks.


Appi tuli Juuste Akadeemia


Minu suurimaks toetajaks neil keerulistel hetkedel sai Juuste Akadeemia, mis muutis kardinaalselt mu suhtumist juuste tervisesse ja hooldusesse.


Sain üsna kiiresti selgeks, kuidas ei piisa sellest kui kasutad häid šampoone, lased teha head lõikust ja jood tervislikke toormahlasid. Juuste tervis sõltub paljuski peanaha hooldusest, mida mõistsin alles siis kui mu juuksejuurtest tehti mikroskoobi all spetsiifiline uuring, et välja selgitada põhjus, seisukord ja lahendus. Selgus, et mu keha otsustas toksiinidest vabaneda just peanaha kaudu, mistõttu olid juuste juurekanalid sedavõrd ummistunud, et juuksed surid sõna otseses mõttes pähe ära. Mu eluenergia sattus täielikku ummikseisu.


Selleks, et midagi päästa määrati mulle peanaha detox ravikuur, mis kestis kuus nädalat ja pidi puhastama juuksejuured ummistusest.


Jagan seda lugu põhjusel, et sarnase probleemiga inimesed leiaksid abi, sest minul toimis juba esimene detox protseduur ning juuksed jäid suuremas osas kinni. Tänaseks päevaks on olukord lausa rõõmustav, kuid otsustasin edasi võtta ka peanahka ja juukseid toitvaid õliprotseduure massaažiga. Nende ökojuuksuri salongis on üldse väga hea ja toimiv raviprotseduuride valik, mida võiks aeg ajalt omale niisamagi profülaktika mõttes lubada.


Ütleksin, et Juuste Akadeemia näol on tegemist Eestis tõeliselt ainulaadse ja tänuväärse kohaga, kust on abi saanud isegi lootusetud alopeetsia haiged.


Usaldust koha vastu tekitas minus Juuste Akadeemia looja Kerli Mägar, keda tean juba varasemast ajast. Kuna ta ise on läbi elanud keeruka juuste väljalangemise eluetapi, siis lootusetult abi otsides ta selle suurepärase koha lõi ja Eestisse ainulaadsed uurimis- ja ravimeetodid tõi. Ja kui ma näen, kuidas tänaseks päevaks on Kerlil ja paljudel teistel uhked juuksed tagasi peas, siis tekitab see minus usaldust.

Raviprotseduuridele lisaks on kohapeal ka suurepärane juukse- ja peanaha hooldustoodete valik, mille olen järele proovinud ja mis tõesti toimib. Leiate nende kontaktid siit: https://www.juusteakadeemia.ee/ ja Instagrami konto asub siin: https://www.instagram.com/juusteakadeemia/

Isegi kui mu juuksed on tänaseks päevaks juba päris head, siis kavatsen ma pisteliselt edasi võtta peanaha protseduure, sest juuste täiuslikku tervist näitavad juured, mitte otsad.

Lühemate juustega olla on mugav ja hea, kuid siiski on pisut kahju oma pikkadest juustest.


Uskuge mind, ükski naine pole õnnelik, kes on pidanud olude sunnil oma pikad ilusad juuksed maha lõikama.


Abikaasa on mu välimuse suhtes väga aus, lausa sedavõrd, et ütleb kui mu seljas mõni kleit meenutab kardinat. Kuid juuste kohta tõdes ta, et hullu polnud tegelikult midagi ning pikad juuksed oleksid võinud isegi alles jääda.Rumalate kommentaaride piiramisrõngas


Siiski tegid mulle omajagu haiget inimeste kohatud kommentaarid, kes, tundes endid minu seltskonnas nii mugavalt, lubasid enesel välja voolata sellel, mida sülg suhu tõi.


Suvises loomise laagris, kus jagasin oma probleemi ja rääkisin isiklikku haiguslugu, kuidas käin Juuste Akadeemias peanaha ravil, teatas üks osaleja peale meditatsiooni: “Kui ma sind alguses nägin, siis mõtlesin, et issand kui õudne sa välja näed, appi, mis sinuga küll juhtunud on.”

Loomulikult soovitas ta mulle ka biotiini kapsleid, hoolimata, et olin äsja kõigile jaganud oma kogemust põhjalike vereanalüüsidega.


Mulle on öeldud ka, et lõika maha, kanna kinni, võta midagi ette.

On tavapärane, et astutakse juurde, vaadatakse juukseid ja küsitakse: “Sul olid enne nii kenad pikad juuksed, kas sa lõikasid need maha?” See on sama hea küsimus kui ma vaatan parasjagu aknast välja ja lähen uurin teise käest: “Kas õues sajab vihma?”


Üsna ebamugav on kuulda arvamust, kuidas pikad juuksed sobisid mulle rohkem. See on sama hea, et lühikesed juuksed sobivad mulle nüüd vähem. Neil hetkedel mõtlen, et miks inimene seda ütleb, kas see peaks olema kompliment? Kui jah, siis on see väga halb kompliment.

Kui tahad inimese välimuse kohta midagi öelda, siis ütle midagi head. Kui head pole öelda, siis lihtsalt vaiki.

Selle kõige peale tahaks meelde tuletada, et kui inimesel on probleem, siis ei pea seda võimendunud kujul rõhutama, sest inimene teab ka ise, et tal on probleem, suure tõenäosusega tegeleb sellega ning on õnnetu.


  • Kui inimene võitleb aknega, siis ei pea talle teatama kui õudne ta näonahk välja näeb ja ta peaks midagi ette võtma või koti pähe tõmbama.

  • Kui sünnitanud naisel on diastaas, siis ei pea tema käest küsima, kas ta on jälle rase või soovitama talle uusi dieedinippe.

  • Kui keegi kannab rätikut peas, siis ei peaks küsima, kas tal on vähk või tegema järeldusi, kuidas ta saab keemiaravi, sest inimene võib põdeda ka keerukat alopeetsiat. Kui inimene ongi keemiaravi tõttu juuksed kaotanud, siis ei minda ju ütlema, et juustega nägid sa palju kenam välja.

  • Kui keegi on paks, siis ei pea suurest ehmatusest kiljatama, et appi kui palju sa juurde oled võtnud. Kui teksapüksid on asendunud igapäevaselt retuusidega, siis inimene suure tõenäosusega teab, et ta on paks ja teksapüksid ei mahu talle jalga.


Ma saan aru, et kellegi märkustes ei pruugi olla midagi pahatahtlikku, kuid on tõeline rumalus paisata suust välja seda, mida sülg suhu toob. Madala enesehinnanguga ja õnnetu eluga inimesed muidugi rõõmustavad, kui kellelegi on kehvemini, sest siis saavad ka nemad selle arvelt tunda, kuidas ometi kord on neil midagi paremini.


Kohati on kurb, nõme, ebamugav, aga ka naljakas kui palju tähelepanu pööratakse inimese annete, loomingu ja töövõime asemel tema välimusele.


Selle kõige peale tahaks öelda, et juuksed kasvavad kord pähe tagasi, paksud on võimelised võtma kaalust alla, diastaasiga saab käia operatsioonil, alopeetsia haigetele on tänapäeval moodsad ravivõimalused, aknega on võimalik samuti toime tulla, aga kohatud märkuse tegijad teiste probleemide pihta on ja jäävad igavesti rumala inimese tiitlit kandma.


See kogemus on andnud mulle palju selgema pildi kui oluline on igapäevaselt hoida oma vägi ja eluenergia koos. Enese eest tuleb hoolitseda hästi, sest keegi teine seda meie eest ei tee. Olen tänulik, et minu lugu päädis kõigest ehmatuse, mitte tõsise haigusega.Seetõttu jagan teile lõpetuseks mõningaid teemakohaseid väljavõtteid oma viimati ilmunud raamatust “Su varjatud vägi”.


"Inimese vägi voolab sinna, kus asub tema tähelepanu. Seega, mida enam püsida mõtetega teiste inimeste elude juures, seda enam suubub vägi kõrvalistesse eludesse."


“Kui inimest pole endas kohal, ei saa ka tema vägi olla tema juures kohal. Vägi voolab sinna, kus on inimese teadvus ja tähelepanu.”

“Me paljundame seda energiat, milles ise parasjagu viibime. Küsi endalt, milles sa viibid ja mida sa paljundad?”


“Kui oled jalust maha niidetud, siis on see viimane hoiatus, et on aeg ennast tähelepanu keskpunkti tagasi seada ja enda sisemaailmaga tegelema hakata.”


“Keskendudes endale, kasvad sina, aga hoides oma tähelepanu teistel, toidad neid. Inimene peaks esmajärjekorras püsima endas kohal ja tegelema oma elu loomisega. Alles siis, kui sul on hästi, saavad ka teised sellest positiivset kasu.” Sa saad teistele pakkuda ainult neid kvaliteete, mis sinus endas olemas on.


“Väe kooshoidmiseks, selle võimendamiseks ja tõstmiseks tuleb olla siin elus kõiges väga valiv ehk teadlik kõigest, mida me endaga seome. Sest kui sa näiteks sööd valimatult kõike, siis ei saagi sinu keha olla maksimaalselt terve. Kui sa tarbid kõike, siis ei saa sinu meel olla puhas ja kristallselge. Kui sa käid igas seltskonnas ja oled kohal igal sündmusel ja peol, siis oled sa suure tõenäosusega hajunud enda keskmest laiali ega ole iseendaga koos. Meis kelleski pole lõputut jaksu jagada ennast igale poole.


Sinu valikutest sõltub sinu energeetika. Kõike, mida endaga seod, sellega sa kujundad oma energeetikat. Hoia oma väge teadlikult, sest see on sinu tervis, elujõud ja võimekus.


Hoidke ennast ja oma tervist, sest see on kõige olulisem, mis meil füüsilises eksistentsis on. Ärge tooge ohvreid oma tervise arvelt. Kui hakkate väsima, siis tuleb kohe pidurit tõmmata, mitte oodata, millal mõni probleem meid peatama meelevaldselt tuleb.

Ilona Karula


Pildid Vivian Ainsalu

MUAH Jana Boberg


Erilised tänud kuuluvad Juuste Akadeemiale professionaalse abi ja toimivate lahenduste eest!


2,469 views2 comments

Recent Posts

See All

Psühholoogi soovitus!

Olen alati olnud seda meelt, et kõigepealt tuleb oma probleemid püüda välja selgitada meditsiiniliselt ja psühholoogiliselt, paralleelselt ka spirituaalselt ning alles seejärel otsida põhjuseid müstik

2 Comments


Marit Niido
Marit Niido
Sep 14, 2022

Ohh, Ilona! Sina ikka oskad puudutada inimesi! Selline siirus, ausus ja ehedus - sellest kiirgub suur vabadus ja tarkus. Lihtsalt ilus! Soovin Sind tänada nende puudutuste eest ja öelda tagasisidena, et teed suurepärast tööd, tundud mulle alati vägeva, karsimaatilise ja parimana oma töös. Ja miks parim? Sest igakordsel kohtumisel tunnen ennast heas ja õiges kohas olevana, sest sa ei taha paista kõiketeadjana, julged olla kahtlev - ühesõnaga ei püüa olla kõige parem, kõige targem ja kõige ilusam, vaid lihtsalt Sina ise ja see tekitab usaldust. Sama tase ja tunne tekib ka Sinu kirjutisi lugedes. Aitäh Sulle selle eest!

Like

Piret Kungla
Piret Kungla
Sep 13, 2022

aitäh kaunis Naine, et jagasid oma lugu💛 ka minul langesid pikad blondid juuksed aastaid tagasi ära (kahe pesu korraga) -alguses kurvastasin ja nutsin, siis arenesin ja õppisin ning alles aastaid hiljem rõõmustasin - sain vabaks milleski, mis mind tegelikult ei teeninud ja kuhu ma tegelikult ei kuulunud.

Nüüd olen tänulik ja loodan, et ei pea enam kunagi sellist hinda maksma.


Like
bottom of page