top of page

Harjutus: tunnete kaardistamine


Jagasin ühele kliendile lihtsat harjutust, mille avaldan ka siin.


"Tunnista oma viga ja saad teada, mis sul viga on. /Ilona Karula/

Vahel tunneb inimene kurbust, rahutust, ärevust, paha tunnet, teadmata, kust see tuleb ja miks see aktuaalne on.


Kuidas kaardistada enda sees toimuvat?


Soovitan sulle kodust harjutust. Selleks võta paber ja vormista kaks tulpa. Ühte kirjuta välja, mis sind sisemiselt kurnab ja kurvastab ning teise, mis sind sisemiselt köidab ja rõõmustab. Nüüd analüüsi, millele oma elus rohkem keskendud. Kõik, millele su tähelepanu suunatud on, seda sa toidad. Kui elu on õnnelik, siis ei saa meid juhtida negatiivsed tunded ja kui meie sees on ainult positiivsed tunded ei saa meie elu olla õnnetu. Sul on vaja välja selgitada negatiivsete ja positiivsete tunnete vaheline konsentratsioon.


Kui oleme mõnel elu hetkel sisemiselt kompassitud on väga oluline silme ette nähtavale kohale tuua oma tugevused ja nõrkused. Selleks tuleb need endale välja öelda või välja kirjutada.

Lõpetuseks võta vastu otsus, et häälestad end ümber kõigele sellele, mis sind rõõmustab. Probleemid hakkavad lahenema hetkest, mil me tunnistame enda sees sisalduvat. Pahad asjad võib ka paberilehelt tulbana välja lõigata ja ära põletada. Teha justkui metafooriline lõpp negatiivsega.


Lõpetuseks sobib ilus indiaanirahva lugu vanaisast, kes oma lapselapsele räägib, et igas inimeses on kaks hunti: üks must, teine valge. Musta hundiga on seotud kõik, mis inimeses halba: ahnus, kadedus, viha, laiskus, patused mõtted ja kõik muu kuri, inetu ja paha. Valge hundiga on seotud kõik, mis on inimeses head: armastus, üllameelsus, sõprus, omakasupüüdmatus, virkus, lahkemeelsus, rõõm ja kõik muu kaunis ja hea. Lapselaps mõtleb ja korraga küsib: "Vanaisa, aga kui need kaks hunti omavahel võitlevad, kumb siis võidab?" Vanaisa vaikib natuke aega ja lausub siis: "Alati võidab see hunt, keda sa rohkem toidad."

502 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page