top of page

Oh seda kadedust...Paljud pelgavad kadedust, sest on ebameeldiv kui keegi sind kurja silmaga vaatab. 


Kas kadedus on aga nii halb, et seda peaks kartma? Võib-olla tuleb kadedus, kui see juba kohal on, sulle õpetama, kuidas vastu võtta varjatud komplimenti! Keegi ei tunne huvi luuserite peale olla kade, aga seevastu, kes tunneb ennast luuserina, kipub olema ekstra kade.Pildistas Vivian Ainsalu. MUAH Jana Boberg.


Kadedus saab kahju teha ainult sellele, kes on teise peale kade.

Kadedus tekib siis kui hakatakse ennast kellegagi võrdlema ning selle käigus tekib kujutlus, kuidas teine on parem, tublim, edukam, ilusam, fantastilisem jne. See kutsub ebakindlamas inimeses esile alaväärsuskompleksid, madalamad emotsioonid ja näruse tunde. Selleks, et ennast tagasi paremaks mõelda, hakatakse teises vigu otsima. Kui neid ei leita, siis mõeldakse puudused välja. 


Olen oma naisteraamatus avaldanud peatüki selle kohta, kuidas vahel ei lahku inimesed su elust, sotsiaalmeedia jälgijate seast või seltskonnast mitte seetõttu, et sa oleksid nõme, halb või rumal, vaid sinust võidakse eemalduda ka põhjusel, et sa oled talumatult hea, mille nägemine kutsub teises esile tundeid, et ta pole piisav või on elus läbikukkunud. 


Ma olen saanud mitmeid tähelepanekuid ja kirju jälgijatelt, kes seavad kahtluse alla mu pereharmoonia, karjääriedu ning rahuldust pakkuva elu, sest nad ei suuda tunnistada midagi, mis mul on ja neil pole.


Üks algaja reikiterapeut pälvis torkavat tähelepanu sellega kui sama nimi hakkas korduvalt mind instagramis followma. See tähendas üht, et sama palju kordi ta pidi mind ka unfollowma, mis jätab väga ebastabiilse inimese mulje. Mõned korrad käis ta rõõmsa näoga Stuudio sündmustel, peale mida pani taas mulle unfollow. Siis meenusid mulle tema raamatu arvustused ja kirjad, kus ta reaalselt tunnistas, et mu raamatud on olnud seni loetust tema elus kõige sügavama sisuga, mis vastanud ka mõnedele sellistele küsimustele, mille kohta teised õpetajad vaikivad. Ometi ta ei suuda mind pikalt jälgida, sest temas kerkivad pidevalt esile kahtlused, et kuidas ma saan, kuidas ma võin, kuidas ma tohin selline olla…. sest kõik ei saa ju olla nii täiuslik.


Ma ei tea, mida ta täiuseks pidas, aga jah, lisaks kuuele avaldatud raamatule on mul ka hoolitsetud välimus, ärivaist ja tervislikud suhted. Loomulikult jagub ellu ka muresid ja negatiivseid olukordi, aga ma ei tee nendest avalikke sotsiaalmeedia live'e. 


Teine selline naeratav terapeut suutis samuti panna mulle sada korda followmist ja unfollowmist, käis Stuudiost läbi, naeratas mesimagusalt ning üritas mind veenda kui head mu sündmused on, aga ometi neelas ta selja taga kibedat tatti ja läks isegi sõbrannaga tülli, sest viimane kiitis mind hea sõnaga.


Olen selgeks saanud, et kadedus ei tähenda midagi muud kui seda, et teine ei suuda tunnistada ega taluda, kuidas sul on midagi hästi! Vahel sa ei saagi aru, et sul on midagi hästi, aga kadedus sinu ümber on nagu meeldetuletus, et sul on tõepoolest midagi hästi. 

Minu edu saladus on tulnud meelelaadist, et ma näen endast targemates, andekamates ja edukamates inimestes õnnistust, mitte ohtu. Kui mul tekib võimalus kokku puutuda kellegagi, kes on minust targem, teadlikum või parem, siis kadeduse asemel ma saan inspireeritud ning näen võimalust tema pealt õppida. 


Inimesest, kes hakkab ennast võrdlema endast võrreldamatu inimesega, ei saa kunagi õppijat, sest ta pole adekvaatne, et järgmisele tasemele üldse jõuda.

Kui keegi hakkab üksteise võrdlemisega tegelema, aga kõrvuti elatakse täiesti võrreldamatut elu ning tegeletakse totaalselt erinevates valdkondades, siis ei ole asi võrdlusobjektis, vaid asi on ainult võrdlejas endas, kes on omale välja valitud objekti peale mingis aspektis toksiliselt pahane.

 

  • Kui sa oled programmeerija, siis saad sa võrrelda ennast ainult teise programmeerijaga.

  • Kui sa oled arst, siis saad sa võrrelda ennast ainult teise arstiga.

  • Kui sa oled ooperilaulja, siis saad sa võrrelda ennast ainult teise ooperilauljaga.

 

Kui sa pole sama eriala esindaja, ei tee samasugust tööd ega ela sarnast elu, siis on arsti võrdlemine ooperilauljaga täiesti ebaadekvaatne ja mõistuse vastane tegevus.


Need samad terapeudid, kellest eelpool jutt, ja paljud teised kadetsejad, on spirituaalses maailmas tegutsenud vaevalt 2 aastat, mina aga 20 aastat, kandes endaga kaasas väga äärmuslikult võrreldamatut kogemuste pagasit.

 

Võrdluseks ei tasu kunagi valida midagi võrreldamatut. Kui sul tekib vajadus ennast võrrelda nii väga kellegagi, siis võrdle ennast iseendaga, milline sa olid kümme aastat tagasi ja milline sa oled nüüd. Ma loodan, et sa saad positiivse üllatuse osaliseks.

 

Kui sa tahad ise saada paremaks, siis vaata lahkema pilguga nendele inimestele, kes on sinust paremad. Ära ole kade ega võrdlev, kuidas keegi on sinust parem, vaid ole inspireeritud ja elevil, et sulle näidatakse ette, millisel viisil paremaks saada.

 

Vali oma ellu teadlikult mõned sellised inimesed, kes on sinust targemad ja suurema kogemuste pagasiga, peajagu üle, mängides kõrgemas liigas ja võimsama visiooniga. Nad on kui võimaluste uksed, sinu õpikud ja õpetajad, õnnestumiste ja ebaõnnestumiste ilmutajad, kes näitavad sulle kätte, kus asub valgustatud suund, et saaksid sinna liikudes sama heaks või veel paremaks saada.

 

Ainult omasuguste hulgas sa ei arene ega saa “töövarjuna” mööda treppe ülespoole ronida. Seega ei tasu sinust ägedamaid inimesi karta ega kadestada. Neid tuleb imetleda ja nende pealt õppida. Ainult nii saad ise samasuguseks. Seepärast valin oma ellu alati pisut out of the legue inimesi, sest suur ego on väike elu ja väike ego on suurem elu.

 

Suured egod jätavad inimesed väikeselt elama. Väiksemad egod annavad võimaluse suuremalt elada. Edukate ja ägedate inimeste vähendamise asemel tuleb elus kasuks kui enda ego pisendada. Ego, mis ei luba teistel sinust parem olla, on nagu tamm, mis seisab takistusena sinu edu, põnevate seikluste ja kaasahaaravate võimaluste ees.Ilona Karula

447 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page