Kaaslase peegeldusest!
- Ilona Karula
- 2 days ago
- 2 min read
Kirjutasin ühele naisele vastuseks pika kirja ja minust voolas välja üks oluline lause, mille mõtet pean vajalikuks laiendada.
“Meie kaaslased alateadlikult peegeldavad meie enda suhtumist iseendasse!”

Mida see tähendab?
Psühholoogias on levinud arusaam, et lähisuhted, eriti romantilised suhted, võivad mingil määral peegeldada inimese enda sisemaailma – sealhulgas suhtumist iseendasse. See ei tähenda, et partner oleks sõna otseses mõttes peegel, vaid pigem kaldutakse teatud mustrite ja uskumuste toel valima inimesi ja looma suhte dünaamikaid, mis kajastavad meie enda alateadlikke uskumusi ja hoiakuid.
Suhete peeglid sageli kinnitavad üle meile seda, mida me enda kohta usume.
Järgnevalt jagan kümme mõtlemapanevat näidet:
1. Kui sa ei väärtusta end, siis võid kogemata siseneda suhetesse, milles koged, kuidas sind alaväärtustatakse, et see „kinnitaks“ sinu sisemist uskumust sulle, kuidas sa oled väärtusetu.
2. Kui sa usud, et pead armastuse välja teenima, võid sattuda suhetesse, milles sa oled pidevalt „andja“ rollis, kes kompenseerib asju üle, et teda märgatakse ja armastatakse.
3. Kui sinus on hülgamise haav, siis võid alateadlikult valida partneri, kes on emotsionaalselt eemalolev või ebastabiilne, et kinnitada sulle taas hirmu, kuidas sind jäetakse peagi maha või sa oled kolmanda järguline.
4. Kui tuntakse end alaväärse või puudulikuna, võidakse sattuda suhetesse, kus partner on üleolev, kriitiline või kontrolliv, mis meenutab sulle lapsepõlvest tuttavat dünaamikat, kus said alatasa pahandada ja oma vigade eest karistada.
5. Kui sa usud, et sa ei vääri tuge ega hoolt, siis võid sa ligi tõmmata inimesi, kes on isekad või ükskõiksed, et kinnitada sulle üle, kuidas sa pead kõiges üksi hakkama saama ja ainuisikuliselt vastutama.
6. Kui sul on hirm üksinduse ees, siis võid sattuda suhtesse kellegagi, kes ei kohtle sind hästi ja sa talud enda halvasti kohtlemist, et mitte olla üksi.
7. Kui sul on hirm haavatavuse ees ja sa oled harjunud tundeid alla suruma, siis võid sa alateadlikult kutsuda inimesi oma ellu, kes ei pea vajalikuks sulle oma tundeid välja näidata ega siirust jagada.
8. Kui sulle pole lapsepõlves näidatud ega õpetatud tervet harmoonilist suhet, siis tavaline normaalne suhe võib tunduda sulle „igav“ ja sa alateadlikult eelistad “pahasid poisse” või “riukalikke naisi”, et kogeda kirglikke draamasid või konflikte, sest need tunduvad sulle “päris”.
9. Kui oled enda suhtes tugev kriitik, siis tõmbad oma ellu vastava kaaslase, kes verbaalselt väljendab kriitiku rolli päriselus, hakates sind valjult kritiseerima, häbistama, halvustama.
10. Kui sul on kõigist kahju ja sa tahad kõiki päästa ehk olla päästja rollis, siis võid magnetina ligi tõmmata katkiseid, sõltuvustega või traumaga partnereid, et tunda end vajaliku ja olulise abistajana, ise samal ajal hääbudes ja läbi põledes.
Üks asi on see, kuidas meid koheldakse. Teine asi on hoopis see, kuidas me endid kohelda laseme. Me lubame endale sellist kohtlemist, mida me enda osas usume ja mis on meie alateadvusesse ankurdunud. Teine inimene lihtsalt tuleb ja kinnitab selle üle.
Kui sa soovid kogeda rohkem armastust, lugupidamist ja väärtustamist oma elus, siis tuleb ette võtta peatükk, kuidas ennast ise rohkem armastada, väärtustada ja endast lugu pidada. Need asjad, muide, algavad juba sellest esimesest hetkest, mil sa astud minema suhetest, kohtadest ja olukordadest, kus sind ei armastata, väärtustada ega peeta sinust lugu.
Tee see esimene samm juba täna.
llona Karula
Leiad mu raamatud siit www.algolemusshop.com
Minu koduleht on siin: www.algolemus.com
Algolemuse instagram: https://www.instagram.com/algolemus/
Eluvaim kirjastuse instagram: https://instagram.com/eluvaim.publishing.co
Algolemuse Facebook: https://www.facebook.com/algolemus
Pildi autor Vivian Ainsalu
Comments