Vaimne õpetaja

Kes on tõeline vaimne õpetaja?


Vaimne õpetaja ei ole keegi, kelle kursustel, õpitubades ja koolitustel sa käid.

Vaimne õpetaja ei ole see, kellele sa jüngrina järgned.

Vaimne õpetaja ei asu kusagil kaugel maal, turban peas ja kittel seljas, kes teistele pühitsusi jagab.

Vaimne õpetaja ei istu sinust kõrgemal ega karjata “lambaid”.

Vaimne õpetaja ei nimeta end iial ise vaimse õpetaja tiitliga, sest väärikas inimene laseb seda teha teistel, kes tema pealt õppida soovivad.


Vaimne õpetaja saab olla keegi, kellega sa oma elus kõige enam hindamatu väärtusega hetki koos veedad. Sealjuures hindamatu väärtuse mõiste ei seisne toredates ajaviitmise võimalustes.Pildistas Penelope Russak


Me kõik tunneme kõrgeimat kvaliteeti hoopis hetkedel kui meil lubatakse olla sellised nagu me oleme. Kui meid toetatakse meie tumedamatel momentidel ja mõistetakse pimedamatel aegadel. Sealjuures hukka mõistmata, arvustuse ja hindamiseta!

Nendel hetkedel meile näidatakse kõrgema vaimsuse sünonüümi, milleks on tingimusteta armastus. Midagi, mida me kõik endas avardada püüame. See on hetk kui me tunneme, kuidas kellegi teise valgus paistab hellalt meie valu peale ja meenutab meile piiritut headust.


Kellega sa enim oma elus just selliseid hellitavaid ja valu tervendavaid hetki koos veedad ongi sinu tõeline vaimne õpetaja, sest ta tuletab sulle meelde armastust.

Seega asub ta lähemal kui arvatagi oskad.

Võibolla on ta sinu vanaema, isa või ema, abikaasa, sõbranna või laps. Võimalik, et hoopis koer või kass, kes kurbadel hetkedel sind lohutama tulles igavest truudust vanduvate silmadega sulle otsa vaatab.


Sageli kipub see kõige olulisem tegelane jääma vaimse õpetajana nähtamatuks, sest me ei taipa teda vaimseks õpetajaks pidada. Me näeme teda kui kedagi iseenesest mõistetavat, kes koguaeg on käeulatuses ja olemas.


Täna kui meil on täitunud abikaasaga 19 koos veedetud aastat olen alles nüüd õppinud vanema ning targemana tähele panema, et tema ongi minu vaimne õpetaja kogu see aeg olnud.


Aastad, millest üle poole oma elust temaga koos olen elanud, on ta näidanud mulle suhete kõrgeimat kvaliteeti – see on kaljukindel sõprussuhe, armusuhe, peresuhe, hinge suhe, vaimu suhe, õpetlik suhe iseenda ja oma peegelpildiga. Suhe selle kõige sügavamas, puhtamas, tingimusteta mõõtmes, mida inimkehastuses olen suuteline suhtena ette kujutama.

See on suhe, milles mul on lubatud algusest lõpuni olla mina ise, mis toimib mu nõrkusi ja pimedamat poolt hukka mõistmata.

Seepärast pean ma oma abikaasat enda olulisimaks vaimseks õpetajaks, kes on näidanud mulle teed, kuidas olla inimene inimlikumas mõõtmes.

Ta pole üldse mingi guru ega õpetaja moodi vaimleja. Ta on lihtsalt hea inimene, kellest kiirgab hinge soojust ja vaimset küpsust. Ja kogu seda inimeseks olemise puhtust on mul ülim au tema kõrval elades õppida.


Nüüd on meie elus ka armas tütar, kelle tulekut kõik teised pikisilmi kauem ootasid kui meie ise.